Vegan zelná polévka bez lepku

14.10.2020

Polévka je připravená ze sterilovaného zelí takže je hotová během půl hodinky. Není ničím zahuštěná a přesto díky lahůdkovému droždí chutná jako by krémově. 


Suroviny:

  • 1 sklenice sterilovaného bílého zelí (vodu ze zelí téměř celou slijeme)
  • 2 větší mrkve (nakrájíme na kousky)
  • 250g krémových žampiónů (nakrájíme na kousky)
  •  1 plechovka červených fazolí (dobře je propláchneme)
  • 3 - 4 lžíce lahůdkového droždí
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 10 kousků sušených švestek (rozkrojíme je na polovinu)
  • sůl, pepř, bobkový list, kurkuma, podravka natur - pouze sušená zelenina s mořskou solí, žádná éčka, glutamát, lepek a nic podobného 
  • voda


Vše dáme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byly všechny suroviny ponořené a pod pokličkou dusíme dokud nejsou žampióny a mrkev měkká. 



Zelí - půl šálku vařeného zelí dodá 47 % denní dávky vitamínu C. Ze stejné dávky zelí může tělo získat 102 % denní dávky vitamínu K, 8 % manganu, 6 % kyseliny listové a menší množství vitamínu B-6, vápníku, draslíku a thiaminu. Zelí podporuje krásnou pleť a imunitní systém. Dokáže chránit před účinky chemoterapie, působí preventivně proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám a pomáhá proti zácpě.

Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Olivový olej obsahuje zdravé mono nenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.

Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.

Žampiony obsahují vit. B, D, fosfor, draslík. Mají antivirotické, protizánětlivé a antidiabetické účinky. Jsou účinné proti nejrůznějším alergiím a podporují imunitní systém.

Fazole obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Švestky obsahují pouze vitamin E, ale minerálních látek mají spoustu (vápník, hořčík, fosfor, draslík), dále také obsahují vlákninu, třísloviny a organické látky. Pomáhají při revmatismu, dně, onemocnění ledvin, jater a krevním oběhu. Snižují hladinu cholesterolu a jsou účinné při střevních problémech a zácpě. Sušené švestky a veškeré sušené ovoce vybíráme nejlépe vždy nepřislazované a nesířené.