Vegan zapečená dýně s kokosovou smetanou bez lepku
Zapečená dýně mi připomněla svou chutí francouzské brambory a stejně tak jak jsou podle mě francouzské brambory vynikající tak i tato zapečená dýně chutná báječně. Kombinace dýně, brambor, česneku, kari, lahůdkového droždí a kokosové smetany stojí určitě za vyzkoušení.
Suroviny:
- 650g nahrubo nastrouhané dýně Hokaidó i se slupkou
- 350g nahrubo nastrouhaných oloupaných brambor
- 300g zelených fazolových lusků
- 4 stroužky česneku (množství lze měnit podle chuti nebo i vynechat)
- 3 lžíce lahůdkového droždí
- 200g husté části z kokosového mléka v plechovce, která je nahoře (použila jsem kokosové mléko v plechovce z Billy Coconut Milk)
- sůl, kurkuma, kari
Všechny suroviny smícháme dohromady, dáme do vhodné nádoby s pečícím papírem a pečeme na 180°C zhruba 1 hodinu. Prvních 30 minut pečení přikryjeme plech alobalem (nebo použijeme pekáč s poklicí) a pak zapečenou dýni dopékáme bez přikrytí.
Rukola obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, mangan, měď, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, betakaroten, lutein, vitamín A, B, C, E a K. Podporuje imunitní systém, prevence před rakovinou, detoxikuje organismus, podporuje trávení, má protizánětlivé účinky, odstraňuje plynatost, podporuje pravidelné vyprazdňování, normalizuje hladinu cukru v krvi, čistí krev, má močopudné účinky takže pomáhá s odstraněním přebytečné vody v těle, dodává energii a podporuje funkci mozku.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.
Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.
Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.
Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.
Zelené fazolové lusky mají vliv na kvalitu nehtů, pleti, vlasů. Zvyšují imunitu, mají močopudné účinky, podporují činnost ledvin, uklidňují nervy. Musí se vždy tepelně upravit jinak by mohly být pro tělo škodlivé.
Dýně je řazena mezi nejzdravější potraviny. Obsahuje alfa a beta karoteny, vit. C a E, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, B5, B3, B2 a spoustu vlákniny. Má vysoce antioxidační a protizánětlivé účinky. Pozitivně působí na zrak a zlepšuje kvalitu kůže, pomáhá předcházet revmatoidní artritidě, onemocněním štítné žlázy a prostaty. Čistí střeva a to i od parazitů.