Vegan sušenky z dýně bez lepku

06.09.2019

Dýně je úžasná potravina ze které jde vykouzlit opravdu cokoliv. Stačí jen trocha fantazie a chuť něco vytvořit. Takže s použitím dýně ještě nekončíme :) Tyhle sušenky z dýně jsou opravdu velmi dobré a ke kávě přímo jako stvořené. A pokud máte rádi vůni kokosu pak stojí zato je vyzkoušet.

Množství na 2 plechy:

530g očištěné dýně najemno nastrouhané, 1/2 lžičky sušeného zázvoru (nemusí být a nebo můžeme dát více či méně a nebo může být samozřejmě i čerstvý), 80g kokosového cukru, 100g nerafinovaného kokosového oleje, 130g - 150g  kokosové mouky, 100g čirokové mouky, 150g bezlepkových ovesných vloček, 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů.

Všechny suroviny společně smícháme podle pořadí jak jdou po sobě a vypracujeme z nich těsto, které se nelepí, ale drží pohromadě. Množství mouky se může trochu lišit podle toho jak je dýně šťavnatá. Odvážíme si kousky těsta zhruba po 30g a vytvoříme si z nich kuličky, které klademe na plech s pečícím papírem a na něm je následně stlačíme. Buď přímo tvořítkem na sušenky nebo třeba skleničkou. Pečeme v předem vyhřáté troubě asi na 180°C 30 minut. 


Dýně je řazena mezi nejzdravější potraviny. Obsahuje alfa a beta karoteny, vit. C a E, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, B5, B3, B2 a spoustu vlákniny. Má vysoce antioxidační a protizánětlivé účinky. Pozitivně působí na zrak a zlepšuje kvalitu kůže, pomáhá předcházet revmatoidní artritidě, onemocněním štítné žlázy a prostaty. Čistí střeva a to i od parazitů.

Kokosový cukr obsahuje hodně minerálů, zinku, železa a antioxidantů. Dále obsahuje také inulin což je nerozpustná vláknina, která slouží jako prebiotikum takže podporuje zdraví našich střev. I když se kokosový cukr blíží přírodnímu sladidlu a obsahuje více živin než cukr řepný nemělo by se to s jeho konzumací přehánět, protože je to stále jen cukr :) Kokosový cukr je jinak také vhodný pro diabetiky právě díky inulinu, který obsahuje. 

Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.

Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.

Ovesné vločky  (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.

Zázvor patří mezi nejzdravější koření na světě. Je nabitý živinami a biologicky aktivními látkami, které velmi prospívají zdraví těla i mozku. Zázvor pomáhá při nevolnosti, zmírňuje bolesti a otoky svalů, má protizánětlivý účinek, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při chronických zažívacích potížích, zmírňuje menstruační bolesti, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání před Alzheimerovou nemocí a bojuje proti infekcím. Kdy se raději zázvoru vyhnout,.. při chorobách spojených s krvácením, při diabetu a při onemocnění srdce a cév. Také těhotné a kojící maminky by se zázvoru měly raději vyhnout. Pokud užíváte jakýkoliv lék vždy se poraďte s lékařem zda můžete konzumovat zázvor!

Kokosová mouka má nasládlou chuť takže může nahradit v receptech určité množství sladidel, dodává pocit sytosti a obsahuje vysoké množství bílkovin.