Vegan slaný koláč bez mouky s mandlovým sýrem
Při pečení tohoto koláče je potřeba mít předem namočené suroviny a také mixér. Těsto se nemusí vypracovávat což ušetří naše ruce i náš čas a tak je příprava koláče velmi rychlá a také jednoduchá.
Suroviny na těsto :
- 100g bílé quinoi namočené přes noc
- 80g červené čočky namočené přes noc
- 6g psyllia
- 220g vody
- sůl
Suroviny na mandlový sýr :
- 50g mandlí bez slupky namočených přes noc
- 1 lžička lahůdkového droždí
- sůl
- voda podle potřeby
Na potření koláče si ještě nachystáme 50g rajčatového protlaku - používám Kania rajčatový protlak 30% z Lidlu a oregano.
Nejdříve si připravíme těsto. Quinou scedíme a dobře propláchneme a necháme všechnu přebytečnou vodu odkapat. Odkapanou quinou přesypeme do nějaké vyšší nádoby, přidáme 120g vody a pomocí tyčového mixéru rozmixujeme do hladké konzistence. Vzniklé těsto přelijeme do mísy, scedíme čočku, důkladně ji propláchneme a dáme do použité vyšší nádoby. Zalijeme 100g vody a rozmixujeme také pomocí tyčového mixéru do hladké konzistence. Těsto přilejeme k rozmixované quinoi, přidáme psyllium a opět vše promixujeme. Pak už jen těsto osolíme a nalijeme ho do připravené nádoby s pečícím papírem (plech, dortová forma, …) Pokud by se vám těsto zdálo moc řídké stačí přidat trošku psyllia (zhruba 2g) nebo naopak můžete přilít trochu vody. Těsto dáme zapéct do předehřáté trouby na 180°C zhruba na 10 minut.
Mezitím co se koláč peče si připravíme mandlový ,,sýr´´. Vodu z mandlí slijeme a mandle dobře propláchneme. Dáme je do mixéru a přilejeme zhruba 100g vody a mixujeme. Během mixování kontrolujeme konzistenci a popřípadě přidáváme po troškách vodu dokud nemáme hladkou hustou ,,hmotu´´. Pak už jen přidáme lžičku lahůdkového droždí, sůl dobře promícháme a máme hotový ,,sýr´´.
Zhruba po 10 minutách, kdy je povrch koláče tuhý vytáhneme koláč z trouby, potřeme rajčatovým protlakem, posypeme oregánem a rozetřeme rovnoměrně připravený mandlový ,,sýr´´. Koláč dáme dopéct dokud se jeho povrch nezačne nafukovat :)
Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.
Quinoa patří mezi superpotraviny především kvůli nutriční kvalitě. Obsahuje komplexní sacharidy, bílkoviny, polynenasycené mastné kyseliny, vápník, hořčík, železo, zinek, vitamíny skupiny B, vit. C, E, a beta-karoten. Je velmi dobře stravitelná a nenadýmá, pomáhá snižovat krevní tlak, je prevencí pro lidi trpící migrénami, prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny tlustého střeva a chorob ledvin.
Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 10 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. Díky velkému množství železa, které červená čočka obsahuje je vhodná pro lidi trpící chudokrevností.
Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují (hořčík, vápník, draslík, zinek, železo). Dále obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpám. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které pomáhají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené, solené a nebo jen ve formě ořechového másla. Trávení mandlí, které musíme rozkousat je totiž úplně jiné než trávení mandlového másla (což platí u všech ořechů jen poměr přijaté energie z ořechů v přirozené formě se u různých druhů ořechů lehce liší). Výzkumy ukazují, že pokud konzumujeme mandle v přirozené formě tak z nich přijmeme co se týká energetického příjmu pouze 70% z celkového množství, které si dáme. Ale pokud konzumujeme mandlové máslo tak naše tělo přijme veškerý energetický příjem, který například 1 lžíce mandlového másla obsahuje.