Vegan rajčatová polévka bez lepku
Rajčatová polévka chutná nejlépe, když se připravuje z čerstvých rajčat (hlavně z rajčat ze zahrádky). Uvařená je za chvilku a je moc dobrá jak vlažná tak i teplá a s kouskem pečiva díky cizrně nahradí i hlavní jídlo.
Co budeme potřebovat jsou hlavně rajčata, 1 velkou cibuli, 2 lžíce avokádového oleje, bazalku, sůl, pepř, kurkumu, čirokovou mouku na zahuštění, vodu a uvařenou cizrnu.
Nejdříve na avokádovém oleji orestujeme nakrájenou cibuli, pak přidáme nakrájená rajčata, sůl, pepř, kurkumu a vše zalijeme vodou, aby byla rajčata ponořená. Za občasného promíchávání vaříme zhruba půl hodiny dokud nejsou rajčata rozvařená. Pak všechno propasírujeme přes sítko, dochutíme bazalkou, podle chuti zahustíme čirokovou mouka a přidáme uvařenou cizrnu a všechno společně ještě krátce povaříme.
Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.
Avokádový olej obsahuje vit. A, D, E, mononenasycené omega-9, 6 a 3 mastné kyseliny, lutein a antioxidanty. Snižuje cholesterol, zlepšuje zdraví srdce, zrak a vstřebávání důležitých živin. Zmírňuje příznaky artritidy, působí preventivně proti onemocnění dásní, podporuje hojení ran, zlepšuje stav kůže a neutralizuje volné radikály.
Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Čirok pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík a síru.
Kurkuma obsahuje antioxidanty, antiseptické látky, minerální látky, sacharidy, vlákninu, vit. B, C, E, piperin a kapsacaín. Nejvzácnější složka je kurkumin. Kurkumin je silná protizánětlivá látka, antioxidant a žluté barvivo. Kurkuma vychytává volné radikály, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje imunitu, metabolismus, detoxikuje, podporuje dobré hojení ran a popálenin a snižuje vysoký cholesterol.
Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček, ale hlavně nechat luštěniny nejlépe namočené přes noc a pak je důkladně propláchnout.
Bazalka patří mezi léčivé byliny díky látkám, které obsahuje a ty podporují například vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti, podporují chuť k jídlu a celkově podporují trávení. Zároveň bazalka pomáhá při odkašlávání a působí tak pozitivně na dýchací cesty. Zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a podporuje dobrou náladu.