Vegan pomazánka z bílých fazolí se zdravým chlebem bez lepku

19.03.2019

Pomazánka - k uvařeným bílým fazolím 150g jsem přidala himalájskou sůl, pepř, plnotučnou hořčici, stroužek česneku, trochu sójové omáčky Tamari, 1 lžičku lněného oleje ( může být jakýkoliv jiný) a trošku vody asi tak 3 lžíce a vše rozmixovala tyčovým mixérem. Hustotu i chuť si každý přizpůsobí svým chutím :)


Zdravý ,,chlebík,, - přes noc si namočíme společně 20g psyllia a 20g chia semínek do 300ml vody ( vznikne z toho hodně tuhý gel ) Dále si do jiné nádoby společně také přes noc namočíme 50g slunečnicových semínek, 50g sezamových semínek, 50g lněných semínek a 50g dýňových semínek. A zvlášť si ještě namočíme 200g pohanky lámanky. Na druhý den semínka scedíme a propláchneme a zbavíme je veškeré vody co to jen půjde. Dále pohanku lámanku už neproplachujeme tu jen scedíme a zbavíme ji veškeré vody jak jen to bude možné. V míse smícháme veškerá semínka, pohanku lámanku a přidáme ke směsi 2 lžičky himalájské růžové soli a nakonec vzniklý tuhý gel z chia semínek a psyllia. Rukou pořádně promícháme a necháme chvíli odležet asi 30 min. Pokud bude směs řídká přidáme do ní po troškách ovesné bezlepkové vločky, aby se nám vytvořila hustá hmota. Nejlépe hranatou formu ,, na chléb,, ( já použila na tohle množství 2 formy na srnčí hřbet ) vyložíme pečícím papírem a vzniklou směs do ní přendáme. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 1 hodinu. Záleží na tom jak směs bude v pekáčku nebo nějaké formě vysoká. V polovině pečení, kdy vidíme, že je povrch i vnitřek chlebíku tuhý ho z formy vyndáme a vrchní stranou ho položíme na plech, odstraníme z něj opatrně pečící papír a necháme zezlátnou i spodek a strany chlebíku.

Bílé fazole obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, syrové obsahují jedovatou látku phasin, která může způsobit střevní potíže nebo otravu. Obsahují komplex vit. B, provitamin A.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství 1 čajová lžička denně.

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Slunečnicová semínka obsahují vit. E, B1, hořčík, železo, vápník. Mají vysoký obsah tuku, poměrně dost bílkovin a jen málo sacharidů. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu jsou dobře stravitelná, zlepšují elastičnost kůže, doporučují se při ekzémech, suché a popraskané kůži, posilují nehty a vlasy. Dále jsou vhodné při stresu, depresi, nespavosti, nervozitě. Diabetici je dobře snáší, jsou vhodná pro těhotné a kojící ženy, sportovce, anemiky, oslabené po nemoci. Mají antikarcinogenní účinky. 

Dýňová semínka obsahují vit. E, B, fosfor, hořčík, mangan, železo, měď a fytosteroly, které dokážou snížit hladinu cholesterolu. Zlepšují spánek a předchází depresím. Jsou bohatá na zinek a chrání tak tělo před osteoporózou. Zmírňují zánět při artritidě, působí proti parazitům a tasemnicím, jsou dobrá pro zdraví prostaty. Působí také proti akné, zlepšují kvalitu vlasů i nehtů.

Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.

Chia semínka ( vápník, antioxidanty, omega-3 nenasycené mastné kyseliny ) zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním.

Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Pohanka lámanka se nemusí vařit. Stačí ji namočit přes noc a ráno se může konzumovat :) Je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a rutinu. Má velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Pomáhá zvyšovat pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Ovesné vločky jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.