Vegan pohanka s pečenou cizrnou bez lepku

24.10.2020

Příprava pohanky je velmi jednoduchá a rychlá, protože pohanka nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. 


Suroviny:

  • 150g syrové pohanky
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžíce rýžového oleje
  • 1 balení rukoly (125g)
  • 1 lžíce Tamari
  • sůl, chilli
  • pečená cizrna - 1 plechovka cizrny, kterou dobře propláchneme a necháme okapat. Dáme ji do misky, přidáme koření podle chuti a 1 lžičku rýžového oleje. Cizrnu dobře promícháme s kořením a olejem a vysypeme ji na plech s pečícím papírem. Cizrnu pečeme v předehřáté troubě na 180°C přibližně 15 minut. Několikrát ji po dobu pečení promícháme. 


Pohanku propláchneme, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Pak plamen ztlumíme a pohanku vaříme 5 minut. Po pěti minutách ji odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme dojít. Až je pohanka měkká přebytečnou vodu slijeme. Zvlášť na větší pánvičce orestujeme na lžíci oleje nakrájenou cibuli a česnek, přidáme rukolu, která až zmenší svůj objem tak přisypeme uvařenou pohanku. Dochutíme Tamari, solí, chilli a krátce všechno povaříme (5 minut). Na hotovou pohanku pak už jen přidáme pečenou cizrnu. 



Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Rukola obsahuje vlákninu, bílkoviny, sacharidy, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, mangan, měď, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, betakaroten, lutein, vitamín A, B, C, E a K. Podporuje imunitní systém, prevence před rakovinou, detoxikuje organismus, podporuje trávení, má protizánětlivé účinky, odstraňuje plynatost, podporuje pravidelné vyprazdňování, normalizuje hladinu cukru v krvi, čistí krev, má močopudné účinky takže pomáhá s odstraněním přebytečné vody v těle, dodává energii a podporuje funkci mozku.

Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Rýžový olej obsahuje vitamíny A, E, skupiny B, velké množství mastných kyselin (46% kyseliny olejové, 36% linolové a 1% linolenové). Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zpomaluje proces stárnutí, pomáhá bojovat proti volným radikálům, je přírodním antioxidantem a má léčivé účinky.  

Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace. 

Cibule pomáhá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, vysokém tlaku, zánětech dutiny ústní a hltanu. Pomáhá při zánětu močových cest, astmatu, při nepravidelné menstruaci, cukrovce, zácpě a bodnutí hmyzem. Obsahuje vit. C, A, B2, B1, křemík, draslík, síru.

Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.