Vegan pizza bez lepku z červené čočky s omáčkou z kešu ořechů a pesta z medvědího česneku

18.04.2019

Na ,,těsto,, si připravíme 180g syrové červené čočky ( nejlépe namočené na několik hodin ), 200g vody, sůl, 1 stroužek česneku, 1 lžička psyllia

Na omáčku budeme potřebovat 40g kešu ořechů ( nejlépe namočených také alespoň na pár hodin ), 60g vody, 1 vrchovatá lžička pesta z medvědího česneku, pepř popřípadě ještě špetku soli. Všechno rozmixujeme do hladka. Vody můžeme dát nejdříve raději o něco málo méně než, aby byla pak omáčka moc tekutá. 

Nahoru na pizzu si nachystáme jakoukoliv zeleninu, 5 ks sušených nadrobno nakrájených rajčat ( žampiony, atd. podle chuti )

Čočku pořádně propláchneme, přidáme k ní všechny ingredience a rozmixujeme na hladkou směs. Jde to i tyčovým mixérem. Vzniklou směs nalijeme do dortové formy ( může být i vhodný hrnec, skleněná mísa nebo pánev ) vyložené pečícím papírem, který lehce potřeme olejem a dáme do trouby asi tak na 25 minut zapéct na středně vysokou teplotu. Povrch musí být tuhý, abychom na něj pak mohli natřít omáčku z kešu ořechů a pesta z medvědího česneku a zasypat zeleninou smíchanou se sušenými rajčaty nebo můžeme přidat i žampiony. Po prvních 25 minutách, kdy korpus na pizzu byl tuhý jsem ho vytáhla s pečícím papírem ze skleněné mísy a položila na velký plech na kterém jsem povrch potřela připravenou omáčkou a posypala zeleninou a dopekla  v troubě zhruba dalších 25 minut. 


Červená čočka obsahuje spoustu bílkovin, vlákniny, ale také vápník, selen, zinek, draslík, hořčík, mangan, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Její příprava je velmi rychlá, protože se nemusí namáčet a je uvařená za 15 minut. Je lehce stravitelná a nenadýmavá, má nízký glykemický index, zmírňuje ranní nevolnosti u těhotných žen a pro děti je vhodná už od 9. měsíce. Zlepšuje mozkovou funkci, má vliv na kvalitu kůže a zlepšuje depresivní nálady. 

Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6.

Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.

Himalájská sůl růžová obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.

Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.

Medvědí česnek roste podél potoků, v lesích nebo na loukách a určitě vás k němu přivede jeho typická česneková vůně. Je považován za přírodní antibiotikum, antioxidant a bohatý zdroj vitaminu C, ale obsahuje také vit. A, B1, B2, hořčík, vápník, železo, zinek, měď, mangan a hořčiny. Medvědí česnek pročišťuje organismus. pomáhá při nachlazení, podporuje trávení, snižuje krevní tlak, působí jako prevence vzniku krevních sraženin, rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Ničí mykózy, nežádoucí střevní bakterie, parazity a zlatého stafylokoka. Podporuje činnost žaludku a působí na závratě, úzkost a nespavost.

Kukuřice obsahuje vit. A, vitamíny skupiny B, antioxidanty, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou, niacin a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Kukuřice má vysoký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Působí proti stresu, svalovým křečím, srdečním arytmiím. Posiluje intelekt a soustředění, udržuje zdravé vlasy a pěknou pleť, podporuje krvetvorbu. Dodává tělu energii snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu, mrtvice a má močopudný účinek.

Mrkev obsahuje vlákninu, antioxidanty a vit. A, které tělo nejvíc využije nastrouháním mrkve než jen kousáním.

Hrášek obsahuje vitamíny skupiny B, vit. C, E, K, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo. Patří mezi potraviny s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, snižuje cholesterol, podporuje krvetvorbu, zpomaluje proces stárnutí pokožky, udržuje dobrý zrak a dobrý stav vlasů. Reguluje krevní cukr, působí preventivně proti osteoporóze a působí preventivně proti rakovině žaludku.

Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.