Vegan ovesná krupice s ovocem bez lepku
Jako dítě jsem měla velmi ráda krupicovou kaši. Do dob dětství se moc ráda vracím a dobu dětství mi taková ovesná krupice připomíná. Je to jako pohlazení od maminky, která se na vás k tomu ještě hezky usměje a v ten moment všechny starosti a trable zmizí pryč a tělem se rozleje hřejivý pocit,... pocit lásky.
Suroviny:
- 15g kešu ořechů nejlépe namočených alespoň na 4 hodiny (propláchnuté kešu rozmixujeme se 100g vody)
- 50g ovesných vloček bez lepku (rozmixujeme)
- 1 lžička nerafinovaného třtinového cukru (nemusí být)
- voda 150g-250g (podle toho jak chceme mít krupici hustou)
- ovoce podle chuti (nedávno jsem objevila na Kauflandu velký výběr mrazem sušeného ovoce a to za velmi přijatelnou cenu, měla jsem chuť vyzkoušet višně a ananas takže i tohle ovoce jsem použila)
- na ozdobu pár nepražených kakaových bobů a troška datlového sirupu nebo jiného sladidla
Nejdříve si rozemeleme ovesné vločky a připravíme si kešu ,,mléko´´. Do menšího kastrůlku dáme rozemleté ovesné vločky, kešu mléko, lžičku třtinového cukru a nejdříve asi tak 150g vody a všechno společně metličkou za stálého míchání provaříme. Podle potřeby přiléváme po troškách dále vodu až do požadované konzistence. Na talíři či misce si kaši ozdobíme ovocem, posypeme trochou kakaových bobů a zakápneme sirupem.
Ovesné vločky (bez lepku) jsou jednou z nejznámějších potravin zdravé stravy. Obsahují např. vit. B, E, zinek, draslík, hořčík, lecitin, železo, sacharidy, tuky a bílkoviny. Jsou lehce stravitelné a regulují cholesterol a glukózu v krvi. Pomáhají snižovat krevní tlak a blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí činnost štítné žlázy.
Datlový sirup obsahuje poměrně dost draslíku a vápníku. Má méně kalorií než klasický cukr, ale i tak je to vysokokalorické sladidlo, proto by se měl používat s mírou a rozumem. Existuje výzkum, který naznačuje, že datlový sirup může mít antibakteriální účinky.
Nerafinovaný třtinový cukr je zdravější variantou bílého rafinovaného cukru, z kterého byla během zpracování odstraněna melasa a byl vybělený. Kdežto třtinový cukr neprochází procesem chemické rafinace a bělení a neztrácí tak zdraví prospěšné látky jako jsou minerály, stopové prvky, vitamíny, enzymy a vláknina a nezatěžuje tolik organismus. Nadměrné slazení jakýmkoliv cukrem není pro náš organismus ovšem zdravé takže s cukrem šetříme.
Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu a působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega 3 a 6.
Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síru, železo, mangan, chrom, zinek a měď. Jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.
Višně jsou hlavně zdrojem minerálů jako je například jód, vápník, železo, draslík, mangan, a zinek. Obsahují i malé množství vitamínu B a C. Pomáhají čistit krev, játra a ledviny a podle nejnovější studie mají dobrý vliv na léčení cukrovky, pomáhají při nespavosti a při nadváze.
Ananas obsahuje téměř všechny vitamíny například vitamín C, E, B12, B1 a B6, kyselinu listovou dále také mangan, měď, draslík, hořčík, železo, bromelin (štěpí proteiny a podporuje trávení stejným způsobem jako žaludeční pepsin, je to také silná protizánětlivá látka, dokáže zmírnit bolest, otoky a podporuje hojení ran). Zabraňuje tvorbě nitrosaminů (což jsou karcinogenní látky, které vznikají v žaludku během chemické reakce, k níž dochází mezi dusitany a některými proteiny). Ananas je silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba při onemocnění ledvin a močového ústrojí. Harmonizuje střevní peristaltiku, povzbuzuje sexuální touhu, čistí a posiluje organismus a pomáhá při celulitidě. Čerstvý ananas je samozřejmě nejléčivější.