Vegan fit bramboráčky bez lepku
Kdo by neměl rád bramboráky? Myslím si, že nikoho takového neznám, ale co si budeme povídat takový bramborák není pro naše zdraví úplně to pravé. A navíc spoustě z nás včetně mě nemusí smažené jídlo ,,sedět´´. Takže, kdo se nechce vzdát bramborákové chuti, kdy česnek a majoránka společně s lehkou pikantností černého pepře zvýrazňuje celou chuť jídla ať vyzkouší tento recept. Navíc velké plus je, že se nemusí stát u pánve. Tyto bramboráčky stačí jen dát na plech s pečícím papírem zhruba půl hodinky do trouby a skvělý oběd nebo večeře je za chvíli hotová.
Na 1 porci budeme potřebovat:
- 180g tofu natural bez GMO (Lunter - Kaufland)
- 210g syrových brambor
- 5g olivového oleje
- sůl (himalájská růžová), pepř, česnek a majoránku
1 porce těchto bramboráčků bez zeleniny obsahuje 26g bílkovin, 28g sacharidů, 18,5g tuků a 3g vlákniny
Brambory a tofu nastrouháme na struhadle najemno, přidáme olivový olej, česnek, sůl, pepř a majoránku a dobře všechno společně promícháme. Pomocí rukou tvarujeme placky, které pokládáme na plech s pečícím papírem a pečeme je v předehřáté troubě zhruba na 180°C do zlatova. Kdo používá plynovou troubu jako já tak v půlce pečení bramboráčky otočí, aby byly hezky opečené z obou dvou stran.
Jako příloha je k těmto bramboráčkům vhodná nějaká zelenina. Vynikající jsou se zavařenou červenou paprikou smíchanou s kukuřicí.
Tofu je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, vit. B a železa. Je lépe stravitelné než sójové boby. Má nízkou hodnotu glykemického indexu takže je vhodné i pro lidi s inzulínovou rezistencí, diabetem nebo v redukčních dietách. Podporuje nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje látkovou výměnu. Sója má, ale i své nevýhody a to ty, že je častým alergenem. Obsahuje také fytoestrogeny, které mohou způsobit některé nemoci, neplodnost, nebo dřívější pubertu. Může potlačovat také funkci štítné žlázy nebo omezovat trávení některých stopových prvků a bílkovin. Pokud si vybíráme tofu určitě si vybíráme výrobky označené symbolem bez GMO což znamená, že sója nebyla geneticky modifikovaná.
Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.
Česnek obsahuje vitamíny, minerály a má antibakteriální účinky. Posiluje imunitní systém, zlepšuje cévní a oběhový systém, reguluje krevní tlak. Odpuzuje veškeré parazity i klíšťata. Při užívání česneku se může objevit pálení žáhy.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Majoránka je skvělá na zažívání, působí jako mírné sedativum a diuretikum, zmírňuje nespavost, snižuje stres, má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky, používá se při nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívání a podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí se majoránka používá na špatně hojící se rány.
Olivový olej obsahuje zdravé mononenasycené tuky, velké množství antioxidantů, vitamín E, sodík, draslík a vápník. Má silné protizánětlivé účinky, pomáhá při prevenci mozkové mrtvice, chrání před kardiovaskulárními nemocemi a má antibakteriální účinky. Jako jediný z tuků neobsahuje cholesterol. Pomáhá při trávicích potížích a odstraňuje bolesti žaludku. Při vnějším použití pomáhá při kožních obtížích jako je ekzém, psoriáza a na suchou pokožku. Díky jeho antiseptickým účinkům se doporučuje jednou týdně vypláchnout ústa olivovým olejem a udržovat tak dobrý stav zubů. Některým lidem pomáhá při štípnutí komárem nebo jiným hmyzem.
Kukuřice obsahuje vit. A, vitamíny skupiny B, antioxidanty, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou, niacin a karotenoidy, které podporují zdraví očí. Kukuřice má vysoký podíl vlákniny, která podporuje trávení. Působí proti stresu, svalovým křečím, srdečním arytmiím. Posiluje intelekt a soustředění, udržuje zdravé vlasy a pěknou pleť, podporuje krvetvorbu. Dodává tělu energii snižuje riziko výskytu rakoviny, infarktu, mrtvice a má močopudný účinek.
Červená paprika obsahuje vit. A, karotenoidy, vit. C, B, draslík, železo, hořčík, zinek. Podporuje zdraví našich svalů, vlasů, nehtů a působí blahodárně na naše cévy. Chrání tělo před rozvojem zhoubných nádorů, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zmírňuje zánět žaludku. Je mírně projímavá a působí proti plynatosti.