Vegan čokoládové brownies s třešněmi bez cukru a bez lepku
Tohle čokoládové brownies uspokojí chuťové buňky všem milovníkům čokolády a třešní. Co budeme potřebovat,... 100g čirokové mouky, 100g zelené Jizerky, 70g rýžové mouky, 40g pohankové mouky, 40g kakaa, 60g mletých mandlí, 30g kakaových bobů, špetku soli, 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů a bez lepku, 1/2 malé lžičky jedlé sody, 1 velký banán (vidličkou rozmačkaný na kaši), 100g kokosového másla pokojové teploty, 50g kvalitní rozpuštěné čokolády, 350g - 400g rostlinného nápoje (pokud ho zrovna nemáme stačí i voda, jenom 50 ml z celkového množství vody nahradíme olejem) a 1 lžíci jablečného octa nebo šťávy z citronu. A samozřejmě vypeckované třešně.
Všechny suroviny dáváme do mísy podle pořadí jak jsou psané, abychom nejdříve smíchaly suroviny sypké a pak tekuté. Vodu nebo rostlinný nápoj přiléváme postupně jelikož záleží na tom jakou mouku zrovna používáme a od každé značky má každá mouka jiné vlastnosti. Těsto má být hutné. Všechno společně promícháme a těsto vlijeme ihned na plech s pečícím papírem, nahoru naskládáme vypeckované třešně a dáme do předem vyhřáté trouby pozvolna péct asi tak na 40 minut. Špejlí nebo párátkem zkoušíme jestli se těsto lepí. Až je párátko suché je brownies hotové.
Třešně jsou výborným zdrojem draslíku, obsahují plno protizánětlivých, antioxidačních a protinádorových složek. Vitamin C, B, E, A, P, zinek, vápník, hořčík, fosfor, síru, sodík, měď, mangan, železo. Kvercetin, který třešně obsahují má silné účinky proti rakovině a protizánětlivé účinky (pomáhá při alergii a astmatu). Kyselina ellagová, kterou také třešně obsahují se vyskytuje také i v malinách a také má schopnost potlačovat růst nádorů. Podle některých výzkumů má antivirové a antibakteriální účinky. Perilyl alkohol, který třešně obsahují při vědeckých pokusech zastavil rakovinu slinivky, žaludku, tlustého střeva, pokožky a jater. V současnosti se provádí výzkum, kde se ženám s rakovinou prsu podávají velké dávky perilyl alkoholu. Na dovážené třešně bychom měli dávat velký pozor jelikož patří do seznamu 12 nejvíce kontaminovaných potravin pesticidy! Dále jsou třešně prospěšné při parodontóze, úpravě trávení, při detoxikaci, odstraňují zácpu, čistí játra a ledviny, prevence proti artritidě. Pomáhají mdlé a unavené pleti a omlazují ji.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Má velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Pomáhá zvyšovat pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Nepražené kakaové boby obsahují hořčík, síra, železo, mangan, chrom, zinek, měď a jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum:) A to díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.
Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.
Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují ( hořčík, vápník, draslík, zinek, železo ). Mandle obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpě. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které přispívají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené a solené.
Kakao ( používám BIO kakao ) je zdrojem vitamínů a minerálů hlavně hořčíku a železa a obsahuje také antioxidanty. Konzumace kakaa bývá spojována s pocity dobré nálady a uvolněním.
Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují jako zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Čirok pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.