Vegan bezlepkové nepečené košíčky s kakaovým krémem
Na košíčky ( 6 kusů ) si připravíme 100g vypeckovaných nepřislazovaných a nesířených datlí, 15g rozmixovaných sezamových semínek, 15g rozmixovaných lněných semínek, 15g strouhaného kokosu a 70g rozmixované pohanky lámanky.
Kakaový krém - 4 lžíce kvalitního kakaa, 2 lžíce karobu, 1 lžíce drcených kakaových bobů ( jde to i bez nich ) podle potřeby rostlinný nápoj a kdo má rád více sladké může ještě přidat 1 lžíci medu nebo třtinového cukru nebo datlového sirupu. Já kakaový krém už ničím nepřislazuji.
Datle si namočíme nejlépe přes noc a pak veškerou vodu z nich slijeme a datle rozmixujeme na kaši. Já používám tyčový mixér. Pak už jen k datlové kaši přidáme pohanku, kokos a semínka a vypracujeme hutné těsto, které drží při sobě, ale je dobře tvarovatelné. Podle potřeby můžeme přidat pohanku nebo trošku vody. Do košíčků na muffiny dáme kousek sáčku nebo folie tak, aby sáček přesahoval přes okraje. Vezmeme si kousek těsta a to vtlačíme a tvarujeme do košíčků. Takto připravené košíčky dáme na chvíli do ledničky a mezitím si připravíme kakaový krém a to tak, že si smícháme kakao s karobem, drcenými kakaovými boby, popřípadě s nějakým sladidlem a po troškách nejlépe po lžících začneme přidávat rostlinný nápoj. Vždy přidáme trošku nápoje a dobře promícháme. Hustotu krému si každý připraví podle své chuti. Košíčky si vytáhneme z ledničky, chytneme sáček za okraj a vytáhneme z formičky. Odstraníme z nich folii nebo sáček a plníme je připraveným krémem. Nakonec jsem košíčky posypala nasekanými kešu ořechy, ale můžete použít jen strouhaný kokos, vlašské ořechy nebo cokoliv jiného co vás jen napadne:)
Kešu ořechy pomáhají při anémii, regulují hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antidepresivum. Zlepšují vzhled pokožky, pomáhají při zažívacích obtížích, snižují krevní tlak a podílejí se na tvorbě spermií. Jsou zdrojem bílkovin. Obsahují řadu vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek, mangan, měď, hořčík, kyselinu listovou a omega-3 a 6.
Datle obsahují draslík, měď, železo, vit. A, B, niacin. Pečují o svěžest a soustředěnost, startují energetickou přeměnu ve všech buňkách a proto jsou ideálním zdrojem na doplnění energie.
Karob nebo-li také ,,svatojánský chléb,, či ,,chléb svatého Jana,, je tmavě hnědé ovoce stromu Ceratonia siliqua, česky Rohovník obecný. Plody tohoto stromu se vysušené semelou na prášek podobný kakau. Karob je zdravější alternativou kakaa, protože v porovnání s ním má vyšší obsah vápníku, méně tuku a kalorií. Obsahuje také vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, chrom a měď. Dopřát si ho mohou i lidé, kteří mají alergii na kakao. Karob má vcelku dost vlákniny a tím pádem má vliv na snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi a pomáhá při trávení i vylučování.
Kakao ( já používám BIO kakao ) je zdrojem vitamínů a minerálů hlavně hořčíku a železa a obsahuje také antioxidanty. Konzumace kakaa bývá spojována s pocity dobré nálady a uvolnění.
Nepražené kakaové boby ( hořčík, síra, železo, mangan, chrom, zinek, měď ) jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum:) a to díky dopaminu a serotoninu. Podporují imunitní systém.
Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují a spíše se spotřebují jako zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.
Lněná semínka ( vit. B, C, E, železo, draslík, vápník, hořčík) - obsahují velmi důležité omega 3 nasycené mastné kyseliny, které mají vliv na fyzické i psychické zdraví. Čistí trávicí soustavu, hlavně tlusté střevo. Působí proti bakteriím, virům, plísním pomáhá bojovat s cukrovkou a zbavuje tělo škodlivin. Pro těhotné maminky můžou být pomocníkem při uvolňování porodních cest:) Ovšem je velmi důležité jak se konzumujeme. Pokud semínka nerozdrtíme nebo nerozmixujeme tak naším tělem projdou bez užitku. Lněná semínka obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ( zhruba 37 procent ), a proto se rozemletá semínka rychle kazí. Připravujeme je vždy nejlépe čerstvá.
Pohanka lámanka se nemusí vařit. Stačí ji namočit přes noc a ráno se může konzumovat :) Je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a rutinu. Má velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Pomáhá zvyšovat pružnost cév a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Sezamová semínka obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky zejména železo. Jsou vhodná při chudokrevnosti, při nepravidelné menstruaci, při menopauze. Jejich konzumace je vhodná při osteoporóze, zácpě, horečce. Zlepšují imunitu a metabolismus a dovedou pomoci při psychických potížích. Působí pozitivně na srdce, cévy, vlasy a pokožku.