Vegan bezlepková cuketová buchta
Máme tady opět období, kdy začíná být cuketová úroda v plném proudu. Ať už na zahrádkách cukety dozrávají a nebo v obchodech jsou za velmi přijatelnou cenu. Tak co třeba vyzkoušet tuto cuketovou buchtu. Skvěle se hodí na snídani, svačinu nebo i jako zákusek. Kombinace mletých lískových oříšků, sušených višní a kakaa je podle mě naprosto dokonalá a pokud ještě k tomu přidáme čokoládu pak není co řešit :)
Suroviny :
- 500g oloupané cukety zbavené vnitřku
- 2 plechovky červených fazolí (dobře propláchneme)
- 50g čekankového sirupu
- 65g mletých lískových ořechů
- 30g Bio kakaa
- 50g nejlépe domácích sušených višní
- 100g pohankové mouky
- 100g čirokové mouky
- 1 kypřící prášek bez fosfátů a bez lepku
- 74% čokoláda (vegan) na polití
- konopná semínka na posypání
Očištěnou cuketu pomocí tyčového mixéru rozmixujeme na kaši, přidáme propláchnuté fazole a opět všechno rozmixujeme do hladké konzistence. Přidáme čekankový sirup, kakao, višně a promícháme. Nakonec přidáme smíchané mouky s kypřícím práškem a opět dobře promícháme. Těsto nalijeme na připravený plech s pečícím papírem a dáme péct do předehřáté trouby zhruba na 180°C - 200°C a pečeme 50 - 60 minut. Během pečení zkoušíme párátkem nebo špejlí. Až je povrch popraskaný pak je buchta hotová.
Vychladlou buchtu polijeme rozpuštěnou čokoládou a posypeme konopnýma semínkama.
Čekankový sirup obsahuje spoustu prospěšné vlákniny, má nízký glykemický index, neobsahuje lepek a obsahuje až o 95% méně cukru a 45% méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly (med, javorový sirup, agávový sirup,...), proto je velmi vhodný pro použití při redukční dietě.
Višně jsou zdrojem minerálních a stopových látek, které si tělo nedokáže vytvořit samo např. jód, vápník, železo, draslík, mangan, zinek. Pomáhají čistit krev, játra a ledviny a také pomáhají při cukrovce.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Kakao je zdrojem vitamínů a minerálů hlavně hořčíku a železa a obsahuje také antioxidanty. Konzumace kakaa bývá spojována s pocity dobré nálady a uvolněním.
Fazole obsahují vit. B, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a minerální látky. Působí kladně na funkci ledvin. Snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu a podle některých názorů působí preventivně a proti rakovině.
Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.
Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.
Konopná semínka jsou dokonalou potravinou, která svou výživovou hodnotou předčí nejkvalitnější maso. Mají velmi vyvážené složení a vysokou nutriční hodnotu (bílkoviny 25%, tuky 31% a cukry 34%). Obsahují vitaminy A, C, E, vitaminy skupiny B, z minerálů je to například vápník, zinek, hořčík, železo, draslík, chrom, jód a síra. Mají také dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin. Konopná semínka pomáhají léčit chronické záněty, čistit zažívací systém, zlepšují imunitu, regenerují svaly, snižují riziko vzniku srdečních chorob, udržují hormonální rovnováhu, přispívají ke kráse pleti a pokožky, dodávají energii, zlepšují paměť, pomáhají při ekzému a lupénce. Ovšem je důležitá jejich pravidelná konzumace.
Cuketa obsahuje 90 procent vody, vlákninu, mnoho vitamínů a stopových prvků. Je vhodná k detoxikaci a pročištění těla. Pomáhá odvádět toxiny a přebytečnou vodu z těla, čistí trávicí trakt, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a pomáhá při zácpě.