Vegan banánový chlebíček bez lepku
Pokud vám zůstanou banány a nevíte co s nimi určitě doporučuji vyzkoušet tento banánový chlebíček. Je vláčný, bez jakéhokoliv sladidla, časově nenáročný a na přípravu velmi jednoduchý.
Suroviny:
- 400g banánů bez slupky
- 50g nerafinovaného kokosového oleje
- 50g mletých nebo nasekaných lískových oříšků
- 20g kakaa
- 15g psyllia
- 50g cizrnové mouky
- 100g pohankové mouky
- 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů a bez lepku
Oloupané banány rozmačkáme, přidáme k nim kokosový olej, lískové oříšky a promícháme. Nakonec přisypeme smíchané všechny sypké suroviny a opět dobře promícháme. Těsto rovnoměrně rozetřeme do připravené formy s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě zhruba na 190°C asi 30 minut. Během pečení zkoušíme párátkem nebo špejlí jestli je chlebíček upečený.
Skvěle se doplňuje s ovocnou ,,marmeládou´´
- 150g mraženého ovoce
- 20g chia semínek
- 20g čokolády (já jsem zvolila čokoládu z Kauflandu značka KATY - Exclusive Noir Framboise což je hořká čokoláda s malinovými hrudkami)
Rozmrazené ovoce rozmixujeme, přidáme chia semínka, nasekanou čokoládu a dobře promícháme.
Lískové ořechy jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy a poskytují mnoho energie. Jsou dobrým zdrojem tuků, proteinů, vitaminu B1, B6 a minerálů (zejména vápníku, fosforu, hořčíku a manganu). Dr. Valnet, významný francouzský fytoterapeut, upozorňuje na to, že konzumací lískových oříšků lze nejen předcházet ledvinovým kamenům, ale lze je i léčit. Vhodné jsou zejména pro sportovce, mládež, lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Listy lískových oříšků pomáhají při křečových žilách a hemoroidech a aplikují se přímo na postižená místa. Prospívají očím, snižují hladinu špatného cholesterolu a napomáhají zpomalovat proces stařecké demence.
Cizrnová mouka je přirozeně bezlepková a vhodná pro bezlepkovou dietu a má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitaminy C, B6, kyselinu listovou a železa.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Kokosový olej (nerafinovaný) se řadí mezi nasycené tuky a obsahuje vit. D, A, E, K, kyselinu laurovou, kapralovou, kaprinovou. Má blahodárné účinky na trávení, hydrataci organismu a regeneraci buněk. Obsahuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se neukládají do tukových zásob, ale uvolňují se postupně na energii.
Kakao je zdrojem vitamínů a minerálů hlavně hořčíku a železa a obsahuje také antioxidanty. Konzumace kakaa bývá spojována s pocity dobré nálady a uvolněním.
Banán působí blahodárně na náš mozek, na soustavu nervovou, svalovou a trávicí. Je vhodný pro osoby s žaludečními vředy a nemocným žaludkem. Obsahuje vit. skupiny B, vit. A, hořčík, vápník, fosfor a draslík ten má vliv na normalizaci krevního tlaku. Obsahuje také aminokyselinu tryptofan, kterou tělo zpracovává na serotonin a ten je ,,zodpovědný,, za dobrou náladu :) Nezralé banány můžou způsobit plynatost.
Chia semínka obsahují vápník, antioxidanty, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, zahání pocit únavy, žízně a hladu. Jsou vhodná pro diabetiky, jelikož zpomalují proces trávení polysacharidů a to napomáhá k stálejší hladině cukru v krvi. Ovšem u některých lidí se může objevit alergie, která se projevuje nadýmáním!
Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.