Cizrnová pomazánka s vařenými brambory a rajčaty s bazalkou
Cizrnová pomazánka je inspirací pro všechny, kterým nechutná hummus. Někomu může v hummusu překážet typická vůně římského kmínu takže jsem ho vynechala a přidala pár jiných ingrediencí, protože podle mě by byla určitě škoda zanevřít na tak skvělou surovinu jako je cizrna.
Množství uvařené cizrny a ostatních ingrediencí si může každý upravit podle sebe takže tohle je jen množství pro nějakou představu,... 350g uvařené cizrny, 2 lžíce lahůdkového droždí, 1 lžíce Tamari, 1-2 lžíce Tahini pasty, 1 lžíce gurmánské hořčice s 8 druhy koření od Hellmann´s, 3 lžíce avokádového oleje (nebo olivového oleje), šťáva z citronu, sůl, pepř, voda. Všechno společně rozmixujeme do hladké konzistence za postupného přilévání vody.
Cizrna neboli římský hrách obsahuje bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky, vit. B15, železo, vápník, hořčík, fosfor. Při problémech s nadýmáním je vhodné vařit luštěniny společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka, saturejka nebo libeček, ale hlavně nechat luštěniny nejlépe namočené přes noc a pak je důkladně propláchnout.
Avokádový olej obsahuje vit. A, D, E, mononenasycené omega-9, 6 a 3 mastné kyseliny, lutein a antioxidanty. Snižuje cholesterol, zlepšuje zdraví srdce, zrak a vstřebávání důležitých živin. Zmírňuje příznaky artritidy, působí preventivně proti onemocnění dásní, podporuje hojení ran, zlepšuje stav kůže a neutralizuje volné radikály.
Himalájská růžová sůl obsahuje 84 základních lidských živin, vápník, hořčík, draslík, měď, železo, fosfor, bor, chrom, fluor, jod, mangan, molybden, selen, zinek a ještě další. I přes veškerá pozitiva používání soli je doporučené množství max. 1 čajová lžička denně.
Bazalka patří mezi léčivé byliny díky látkám, které obsahuje a ty podporují například vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti, podporují chuť k jídlu a celkově podporují trávení. Zároveň bazalka pomáhá při odkašlávání a působí tak pozitivně na dýchací cesty. Zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a podporuje dobrou náladu.
Rajčata jsou plná antioxidantů, které mají léčebné účinky. Působí například proti rakovině, ochraňují slinivku a zrychlují metabolismus. Obsahují beta-karoteny, vit. C, B, chrom a draslík. Mají vysoký obsah vlákniny a téměř žádný tuk.
Tamari sojová omáčka je bohatá na kvalitní bílkoviny, minerály a stopové prvky. Vyrábí se ze sojových bobů a mořské soli pomocí fermentace.
Lahůdkové droždí - jedná se o neaktivní sušené vločky droždí, které projdou teplotou nad 40°C a nedají se proto použít jako klasické kvasnice. Obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, která je pro lidský organismus velmi důležitá a je výborný antioxidant. Lahůdkové droždí pomáhá vyživovat nehty, vlasy a pokožku. Podílí se na tvorbě červených krvinek, je důležité pro metabolické funkce a trávicí systém. Pomáhá tedy nastartovat metabolismus, zlepšuje soustředění a paměť, revmatismus, zánět spojivek, problémy s trávením nebo deprese.
Tahini (sezamová pasta) je jedním z nejlepších zdrojů vápníku, podporuje vytrvalost a soustředění a celkovou psychickou i fyzickou odolnost. Podporuje látkovou výměnu v těle, zdraví srdce, cév, očí, sliznic, vlasů a nehtů a celkovou obranyschopnost organismu.
Brambory obsahují draslík, vit. C, B, hořčík, zinek, železo a hodně vlákniny.