Bezlepková buchta z červené řepy
Červená řepa patří mezi velmi zdravé potraviny. I když po tepelné úpravě ztrácí spoustu cenných látek stále je podle mě vhodné ji alespoň takto zařadit do jídelníčku pokud člověk není úplný fanda typické chutě a vůně červené řepy :) Opatrně by ji měli ovšem konzumovat diabetici a nemocní s močovými kameny kvůli většímu obsahu cukru.
Ingredience:
- 300g oloupané červené řepy (rozmixovat na pyré) použila jsem vařenou nevím, zda by šla použít i syrová, ale nejspíš ano
- 100g mandlového másla
- 5g psyllia
- 50g kokosového cukru
- 50g sušených brusinek
- 30g strouhaného kokosu
- citronová kůra z 1 citronu nebo citronový cukr Amylon Bio (o to pak méně kokosového cukru)
- 10g karobu nebo kakaa může být i více záleží na chuti
- 70g čirokové mouky
- 50g pohankové mouky
- 150g rýžové polohrubé mouky
- 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů
- 150g vody
Pyré z řepy smícháme s mandlovým máslem a Psylliem a necháme asi tak 5 minut odležet. Pak přidáme všechny ostatní suroviny v pořadí jak jsou napsány a nakonec přilijeme vodu a dobře promícháme. Těsto vlijeme na připravený plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 170°C zhruba 45 minut. Průběžně zkoušíme párátkem či špejlí jestli se těsto nelepí a buchta je tak už upečená.
Díky kokosu, brusinkám a citronové kůře není chuť řepy téměř znát.
Červená řepa obsahuje bílkoviny, cukry, vlákninu, vápník, hořčík, železo, sodík, draslík, vitamín A, B, C a důležitý antioxidant betanin. Konzumací řepy se zvyšuje odolnost organismu, může být pomocníkem při léčbě rakoviny, podporuje trávení, snižuje špatný cholesterol a pročišťuje střeva. Doporučuje se i během těhotenství, kdy pomáhá při zdravém vývoji plodu. Prospívá při tvorbě červených krvinek a je tak vhodná při chudokrevnosti. Pomáhá i při chřipce a nachlazení a při potížích, které vyvolává menopauza, po rekonvalescenci při borelióze a klíšťové encefalitidě, podporuje nervový systém, vyživuje nervy a pozitivně působí tvorbu inzulínu.
Brusinky obsahují mnoho antioxidantů, vitamín C, A, E, vlákninu, železo, vápník, draslík. Jsou známé svými pozitivními účinky na močové ústrojí, zamezují tvorbu zubního kazu pokud neobsahují přidaný cukr, pomáhají při některých nemocech žlučníku, při léčbě cukrovky, posilují imunitu. Lidé, kteří používají léky na ředění krve jako je například warfarin, by brusinky neměli konzumovat jelikož mohou snížit protisrážlivý účinek léku a vyvolat tak nebezpečné krvácení.
Psyllium je druh vlákniny, která je rozpustná ve vodě a prochází trávicím traktem aniž by se rozložila a vstřebala. Pomáhá léčit zácpu a průjem a pozitivně působí na hladinu krevního cukru či cholesterolu a pomáhá při hubnutí. Působí jako prebiotikum.
Kokos obsahuje hodně nasycených tuků takzvaných triglyceridů, které jsou snadno stravitelné a v těle se snadno zpracují na zdroj energie než aby se ukládaly na tuk.
Čiroková mouka má vyšší obsah proteinů. Čirok je bohatý také na antioxidanty, vitamíny skupiny B a některé minerály jako třeba vápník, draslík, hořčík. Pomáhá proti zánětu, při únavě, působí kladně na nervovou soustavu, snižuje hladinu cholesterolu, upravuje hladinu cukru v krvi, má blahodárný vliv na oči a pokožku. Podporuje metabolismus.
Karob nebo-li také ,,svatojánský chléb,, či ,,chléb svatého Jana,, je tmavě hnědé ovoce stromu Ceratonia siliqua, česky Rohovník obecný. Plody tohoto stromu se vysušené semelou na prášek podobný kakau. Karob je zdravější alternativou kakaa, protože v porovnání s ním má vyšší obsah vápníku, méně tuku a kalorií. Obsahuje také vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, chrom a měď. Dopřát si ho mohou i lidé, kteří mají alergii na kakao. Karob má vcelku dost vlákniny a tím pádem má vliv na snižování hladiny špatného cholesterolu v krvi a pomáhá při trávení i vylučování.
Kokosový cukr obsahuje hodně minerálů, zinku, železa a antioxidantů. Dále obsahuje také inulin což je nerozpustná vláknina, která slouží jako prebiotikum takže podporuje zdraví našich střev. I když se kokosový cukr blíží přírodnímu sladidlu a obsahuje více živin než cukr řepný nemělo by se to s jeho konzumací přehánět, protože je to stále jen cukr :) Kokosový cukr je jinak také vhodný pro diabetiky právě díky inulinu, který obsahuje.
Pohanka je výborným zdrojem vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a (rutinu?). Co se týká množství rutinu v pohance tak se na tohle téma názory liší. Jedna studie uvádí, že větší množství rutinu v pohance je pouze v listech a aby se rutin vstřebal potřebuje k tomu zároveň vitamín C, který pohanka neobsahuje. Dále pohanka obsahuje velké množství vlákniny a zvýšený obsah bílkovin. Snižuje hladinu LDL cholesterolu.
Mandle jsou vhodné pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby díky minerálům, které obsahují (hořčík, vápník, draslík, zinek, železo). Dále obsahují velké množství vlákniny a působí tak preventivně proti zácpám. Antioxidanty, které chrání srdce a cévy a působí proti stárnutí. Obsahují sice vysoké množství tuků, ale prospěšných, které pomáhají k udržení váhy a tělu prospívají pokud je nebudeme konzumovat pražené, solené a nebo jen ve formě ořechového másla. Trávení mandlí, které musíme rozkousat je totiž úplně jiné než trávení mandlového másla (což platí u všech ořechů jen poměr přijaté energie z ořechů v přirozené formě se u různých druhů ořechů lehce liší). Výzkumy ukazují, že pokud konzumujeme mandle v přirozené formě tak z nich přijmeme co se týká energetického příjmu pouze 70% z celkového množství, které zkonzumujeme. Ale pokud konzumujeme mandlové máslo tak naše tělo přijme veškerý energetický příjem, který například 1 lžíce mandlového másla obsahuje.